Jak czyścić przedmioty z aluminimum?

Jak czyścić przedmioty z aluminimum?

Przedmioty wykonane z aluminium pojawiają się w wielu polskich domach. Jak zadbać o to, by nawet po wielu latach mogły się one dobrze prezentować? Oto kilka porad od nas dla tych, dla których sprzątanie domu oraz atrakcyjny wygląd wnętrz są kwestiami bardzo ważnymi.

Przedmioty z aluminium cieszą się sporym powodzeniem m. in. ze względu na to, że ich czyszczenie nie sprawia większych problemów. Aluminiowe ramy okienne oraz framugi drzwi są zatem częstym zjawiskiem w naszych domach. Jak o nie zadbać? Do ich oczyszczenia często wystarczy uniwersalny płyn, z którego można korzystać bez obaw. Nieco trudniejsze zadanie czeka na tych, którzy muszą przywrócić dawny blask starszym przedmiotom z aluminium. Dość kłopotliwe mogą się okazać te przedmioty, które wyróżniają się frezowaną powierzchnią oraz te, które nie zostały zabezpieczone farbą. Takie przedmioty mają tendencję do ciemnienia. By temu zaradzić, można do ich czyszczenia wykorzystać popularny płyn WD-40. Przedmioty takie można też szorować specjalnymi druciakami wykonanymi z wełny stalowej, a następnie – jeszcze raz przetrzeć je suchą szmatką.

W przeciwieństwie do prania dywanów oraz czyszczenia wykładzin, przedmioty z aluminium można czyścić również za pomocą samodzielnie wykonanych środków czyszczących. Pierwszy z nich można przygotować dodając łyżeczkę soli do szklanki octu spirytusowego. Po dokładnym rozmieszaniu powoli dodaje się mąkę i miesza dokładnie aż do uzyskania w miarę jednolitej dość gęstej masy. Nakłada się ją na zabrudzone aluminium, a następnie ściera wykonując koliste ruchy, spłukuje ciepłą wodą i poleruje przedmiot miękkim ręcznikiem lub szmatką.

By skutecznie wyczyścić aluminiowe sprzęty kuchenne wystarczy do garnka wlać mieszankę wody i octu lub soku z cytryny w proporcjach – łyżeczka octu lub soku na 1 litr wody. Tak przygotowanym płynem wypełniamy cały garnek, wkładamy do niego aluminiowe przedmioty wymagające czyszczenia i gotujemy na wolnym ogniu przez około 10 minut. Po ostudzeniu można je jeszcze delikatnie wypolerować i opłukać każdy przedmiot wodą.

Korozję z aluminiowych przedmiotów można usunąć również przy pomocy keczupu, czy przecieru pomidorowego, które zawierają naturalne, pomocne w tym kwasy. Cienką warstwę keczupu lub przecieru nakłada się na całą powierzchnię przedmiotu, odstawia na ok 15 minut, aby kwasy mogły zareagować, a następnie energicznie trze się przedmiot miękką ściereczka. Przedmiot należy później dokładnie spłukać wodą, wysuszyć i ewentualnie wypolerować jeszcze miękką flanelową szmatką lub ręcznikiem.

Czyszczenie przedmiotów wykonanych z aluminium nie sprawia większych problemów jeśli będziemy robić to regularnie. Przedmioty wykonane z tego materiału cieszą się zatem sporym powodzeniem wśród tych, którzy chcą utrzymać czystość w domu bez konieczności poświęcania zbyt wielkiej ilości czasu na sprzątanie. We wszlkich sprawach związanych z czystością w Państwa dochach serdecznie polecamy nasze usługi Sopranoo - sprzątanie Łódź